| Model # | OTCU1000G |
| Serial Number | B920447546 |
| Equipment Type | ATS |
| Rating (Amps) | 1000A |
| Voltage | 277/480 |
| Phase | 3 ph |
| Frequency | 60 Hz |
| Enclosure Type | NEMA1 |
| Year Manufactured | 1992 |
| Status | In Stock |
Cummins OTCU1000G 1000A 277/480V ATS
Need More Information?
Fill out the form below or call and we will get in touch now.
SKU: 6059
Categories: Automatic Transfer Switches (ATS), 801-1600A
Tags: 1000A, 3 Phase, 3 Pole, 480V, ATS, Automatic Transfer Switch, CUMMINS
Related products
Eaton 100A 480V Automatic Transfer Switch
Automatic Transfer Switches (ATS) -
New 400A ABB Zenith NEMA3R 4 Pole Automatic Transfer Switch
Cummins 1200A 240V 3P Automatic Transfer Switch
ASCO 300 Series 800A 208V Automatic Transfer Switch